fbpx

Najvýznamnejšou a taktiež najznámejšou vlastnosťou kyseliny hyalurónovej je jej schopnosť viazať vodu. Vie toho ale oveľa viac. Vedľa kozmetiky je kyselina hyalurónová najčastejšie používaná pri liečbe ochorení kĺbov a pri hojení rán.

Hyaluronan je jednou z dvoch hlavných súčastí kĺbovej tekutiny, ktorá prepožičiava fyzikálne vlastnosti podobné kaučuku. Viskozita synoviálnej tekutiny je nepriamo závislá od obsahu vody. Ak je vody menej, je viskóznejšia. Tento efekt sa využíva v kĺbe, kedy pri tlaku na kĺb dochádza k vypudeniu vody, zahusteniu kĺbového roztoku a tým k utlmeniu tlaku. Nezanedbateľný je aj jej efekt analgetický (tlmenie bolesti).

Liečba kĺbových ťažkostí zvierat

Kyselina hyalurónová (tiež hyaluronan, hyaluronát sodný alebo HA) je polysacharid vyskytujúci sa bežne v koži, očiach, kĺbovej tekutine a chrupavke. Jej molekulu si možno predstaviť ako dlhú reťaz, ktorej vlastnosti a zároveň pôsobenie v organizme je závislé práve na jej dĺžke (molekulovej hmotnosti). Dlhé reťazce kyseliny hyalurónovej sú telu vlastné a nevyvolávajú teda zápalové reakcie, naopak je ich možné považovať za protizápalové látky. Z tohto dôvodu je už od 70. rokov minulého storočia používaná pri liečbe artritických stavov a ďalších chorôb kĺbov u zvierat (najmä koní a psov). Spočiatku boli injekcie aplikované priamo do postihnutého kĺbu, predovšetkým ako náhrada kortikosteroidov. Problémom však bolo, že v malom ale nezanedbateľnom percente prípadov, dochádzalo pri tejto forme podávaní k zaneseniu infekcie do kĺbu, poprípade poškodenie chrupavky ihlou. Preto je od 90. rokov minulého storočia častejšou voľbou podávanie kyseliny hyalurónovej do žily. Tento spôsob bol spočiatku prijímaný skepticky, avšak  vedecká štúdia preukázala účinnosť vnútrožilného podania. Veľmi obľúbeným liečivom tohto typu sa stal  Bonharen IVN.

Až v poslednej dobe vyšlo najavo, že pri kĺbových problémoch možno špeciálne upravený hyaluronan podávať tiež orálne. Toho využíva produkt  Geloren z  veterinárnej rady Aktívne zviera, ktorý obsahuje vysoko účinnú látku Nutrihyl , zaisťujúcu maximálny efekt kyseliny hyalurónovej pri prechode tráviacim traktom.

Hojenie komplikovaných rán

2020_04_kyselina_ha_infografika_web_aktivnezviera_sk_kreslic-pltno-1.png

Schopnosť hyaluronanu priťahovať vodu a podporovať prirodzené procesy hojenia je využívaná najmä u zle sa hojacich rán. Kyselina hyalurónová aktívne priťahuje vodu z tkanív okolo rany a tým strháva do poškodeného tkaniva prekurzory hojenia. Týmto spôsobom sa celý prirodzený proces hojenia výrazne urýchľuje. Zároveň s tým HA ovplyvňuje ukladanie kolagénu v koži a tak znižuje veľkosť a rozsah zjazvenia. Táto jej schopnosť je vítaná predovšetkým tam, kde je potrebné zachovať po zahojení rany pružnosť kože - typicky potrebné na sponkových kĺboch.

Ďalšie použitie je napríklad u oftalmologických problémov alebo u zápalových ochoreniach svalov a šliach koní.

Viac o kyseline hyalurónovej a jej možnostiach využitia sa môžete dočítať na stránkach popredného svetového výrobcu kyseliny hyalurónovej, spoločnosti Contipro z Českej republiky.